poniedziałek, 26 grudnia 2016

RECENZJA: Star Wars Łotr 1, Przewodnik Ilustrowany - Pablo Hidalgo

Zawsze przy okazji premiery nowego filmu ze świata Gwiezdnych Wojen rynek zalewa fala najróżniejszych publikacji, gadgetów, zabawek, magazynów i pamiątek. Wśród tak wielkiej ilości czasem trudno ogarnąć co jest naprawdę wartościowe, a co należy traktować jak zwykłą stratę naszych ciężko zarobionych pieniędzy. I choć zapoznalibyśmy się z wszystkim, co rynek ma do zaoferowania, to i tak opinii byłoby tyle ile osób je wypowiadających.
Dlatego właśnie postanowiłem pomóc w ogarnięciu tematu i przedstawić moim zdaniem najciekawszą pozycję książkową, która właśnie zagościła na księgarskich półkach: album autorstwa Pablo Hidalgo i Kempa Remillarda, Łotr 1 - Przewodnik Ilustrowany.

Album ten jest po prawdzie nieco inną formą wydawanych do tej pory Słowników Obrazkowych, które poprzez zdjęcia przedstawiały postacie, lokacje, ubiory, uzbrojenie, narzędzia, pojazdy i wszelkie inne rzeczy, wypełniające poszczególne filmy ze świata Gwiezdnych Wojen. Tutaj rzecz ma się podobnie, lecz warto odnotować kilka znaczących różnic.

Pierwsza to objętość. Album ma 200 stron i jest to o ponad połowa więcej niż w przypadku Słowników Obrazkowych.
Druga to nowy koncept jakim są przekroje większości pojazdów i statków. Do tej pory przekroje ukazywały się w osobnych wydawnictwach, tym razem zmieszczono je tutaj. I bardzo dobrze. Nie musimy kupować dodatkowych książek aby je zobaczyć. U-Wing, Czołg Szturmowy Imperium, Prom Zeta, Tie Szturmowy, Prom T3C Delta, jest tu wszystko.
Trzecia, ostatnia sprawa to informacje. Są przedstawione w nieco inny sposób niż dotychczas. W Przewodniku Ilustrowanym dowiemy się trochę więcej o wszystkich bohaterach. Biorąc pod uwagę, jak niewiele szczegółów poznaliśmy odnośnie życia Galena i Lyry Erso czy Orsona Krennica, są to dość cenne dodatki. Także w sensie poszerzania fabuły spoza ekranu.

W Przewodniku znajdziecie więc chyba wszystko co chcielibyście wiedzieć o świecie Łotra 1. Ilość informacji jest doprawdy przytłaczająca. Przedstawienie wojsk rebelii, Imperialnych dowódców i ich sił wsparcia, naukowcy z GS-1, opisy planet oraz punktów strategicznych. Oprócz tego miejsca, bohaterowie i sprzęt, o czym wspominałem powyżej.
Na końcu książki znajdziecie też krótki materiał z planu, co jest nowością w tego typu publikacjach. Przyznam, że to bardzo miły dodatek.

Jest jednak mały zgrzyt tego albumu - Tarkin. Prawdopodobnie ze względu na uniknięcie spoilerów przed premierą filmu (co jest dziwne, bo książka ukazała się już po jego premierze), wydawca zdecydował się nie zamieszczać informacji na temat Wielkiego Moffa. Oczywiście, sam Tarkin jest wspomniany w tekście kilka razy, ale opisu postaci już nie uświadczymy. To poważny zarzut, bo skoro w albumie znalazło się miejsce na przedstawienie hełmów pilotów rebelii oraz kolekcji zabawek Jyn, to brak postaci jednego z przywódców Imperium dość mocno kłuje w oczy.
Mimo wszystko publikację bardzo polecam. Oczywiście, to rzecz skierowana raczej do fanów, i to właściwie oni będą mieli frajdę z jej czytania.

Poniżej moje fotki z wnętrza Przewodnika, żebyście zobaczyli z czym dokładnie mamy do czynienia:

 

 
 
Wydawca: Egmont
Rok wydania: 2016, grudzień
Ilość stron: 200
Tekst: Pablo Hidalgo
Ilustracje: Kemp Remillard
Tłumaczenie: Anna Hikiert, Błażej Niedziński, Adrianna Zabrzewska
Wydawca oryginału: Dorling Kindersley Limited (DK)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz