wtorek, 10 stycznia 2017

Lego Elves - Historia i 5 najlepszych zestawów.

Rok 2012 był szczególny w historii Lego, bowiem właśnie wtedy firma wprowadziła na rynek serię klocków skierowaną specjalnie dla dziewczynek. Premierę Lego Friends poprzedziły długie badania rynku i jak się szybko okazało, decyzja o skierowaniu uwagi młodocianej płci pięknej na zabawki z zasady przeznaczone dla chłopców, była strzałem w dziesiątkę. Bajeczne kolory, dziewczęca tematyka  oraz zastąpienie klasycznych minifigurek tzw. mini-laleczkami (minidolls) zapewniły sukces tak duży, że 3 lata później Lego zaprezentowało światu kolejną, jak mi się wydaje, jeszcze ciekawszą serię dla dziewczynek.  
W ten sposób narodziły się Elfy, a dokładniej Lego Elves. Fantastyczny świat pełen magii, nieznanych istot i przygód. A choć stylistyka zestawów z obu serii nie pozostawiała wątpliwości do kogo są one kierowane, sama tematyka okazała się ponownie wielce interesująca, aby po raz kolejny osiągając wielki sukces. To, oraz parę innych kwestii sprawiło, że postanowiłem omówić ją na tym, bądź co bądź, poświęconym fantastyce blogu.
 

Do dziś ukazało się ponad 30 zestawów z serii Lego Elves, a największy z nich składa się z ponad tysiąca elementów! Cała linia produktów wspierana jest medialnie poprzez serial telewizyjny i internetowy komiks oraz aplikacje z grami na smartfony. Lecz o co w ogóle chodzi w tej całej historii z Elfami?

Otóż zwykła dziewczynka z naszego świata, Emily Jones, za sprawą magicznego wisiorka swojej zmarłej babci zostaje przeniesiona do tajemniczej i nieznanej krainy elfów - Elvendale. W tym bajecznym, równoległym świecie poznaje czworo niecodziennych przyjaciół: Azari Firedancer (elfkę ognia), Farrana Leafshade'a (elfa ziemi), Airę Windwhistler (elfkę wiatru) oraz Naidę Riverheart (elfkę wody). Przyjaźnie nastawione istoty pomagają bohaterce odnaleźć cztery magiczne klucze do portalu, który przeniesie ją z powrotem do jej świata. Niebezpieczna wyprawa udaje się i wkróce Emily dociera z towarzyszami do siedziby Skyry, strażniczki portalu prowadzącego do ludzkiego świata.

Lecz ta historia (opowiedziana w 2015 roku)bynajmniej nie wyczerpała pomysłów na przygody panny Jones i jej szpiczastouchych towarzyszy. W kolejnym sezonie bohaterowie zmierzyli się ze złowrogą Raganą Shadowflame, która zagrażała bezpieczeństwu Elvendale, dybiąc na życie zamieszkujących w niej smoków. Ta niecna i podła elfka wspomagała swe magiczne moce pijąc wodę z Fontanny Cieni. Jej nieodłącznym towarzyszem był kot o imieniu Jynx. Kiedy Ragana uwięziła Smoczą Królową Elandrę, kradnąc także jedno z jej jaj, szybko stało się jasne, że zła wiedźma wkrótce zapragnie wejść w posiadanie czterech pozostałych smoczych jaj. A każdy ze smoków w Elvendale, podobnie jak elfy, przynależy do jednego z głównych żywiołów: wody, ognia, powietrza lub ziemi. W tej sytuacji Emily powróciła do baśniowej krainy, oferując swym przyjaciołom nieocenioną pomoc. Jednak tym razem do walki z Raganą stanęli również Tidus Burzolot oraz Sira Rudodrzew. Razem odnaleźli smoki żywiołów oraz ich młode, udając się na ratunek Elandrze. W ostatecznej walce Emily ponownie posłużyła się medalionem, aby wspólnie z mocami przyjaciół unicestwić złowrogie siły elfiej wiedźmy. Po raz kolejny kraina elfów oraz wszystkie smoki zostały ocalone.

W trzeciej, tegorocznej części przyjaciele będą musieli ruszyć na pomoc młodszej siostrze Emily, Sophie Jones, którą porwał jeden ze sprzymierzeńców złego Króla Goblinów. Także tutaj, przyjaźń i wspólne oddanie dla sprawy okażą się mieć zapewne kluczowe znaczenie dla fabuły. Póki co, premiera serialu i inne szczegóły historii zostały zapowiedziane na marzec.

Jak zatem widać na powyższym przykładzie, w przypadku otoczki fabularnej mamy do czynienia z może i nieco dziecinną historią, ale oprawioną w dość interesujący i przyciągający uwagę sposób. Choćby już przez to nie sposób odmówić jej uroku.


A to wcale nie koniec, bo przecież najważniejszą i najciekawszą częścią projektu Lego Elves są oczywiście zestawy klocków!
Postanowiłem wybrać pięć z nich, które moim zdaniem były najciekawsze z całej dotychczasowej serii. Oto moja, całkowicie subiektywna lista:


5. Statek Naidy (Naida's Epic Adventure Ship) - 312 elementów, wydane wiosną 2015 r.


Piękna, błękitna łódź Naidy. To właśnie dzięki niej elfy mogły odnaleźć jeden z kluczy do magicznego portalu Skyry.


4. Kryjówka Elfów na Drzewie (The Elves' Treetop Hideway) - 505 elementów,
wydane wiosną 2015 r.

 Każdy, kto kiedykolwiek marzył o domku na drzewie, zapewne bez pamięci zakocha się w tym zestawie. To w sumie nie jedno, ale dwa drzewa, portal, sypialnia i miejsce obserwacyjne w jednym!

 
3. Sterowiec Airy (Aira's Airship & the Amulet Chase) - zostanie wydany wiosną 2017 r.

 
Podobnie jak w przypadku miejsca 5-tego, tutaj również mamy do czynienia z niecodziennym środkiem transportu. Przepiękny kolorystycznie sterowiec Airy z pewnością pozwoli bohaterkom wypełnić kolejną, niebezpieczną misję.
 
 
2. Magiczny Zamek Ragany (Ragana's Magic Shadow Castle) - 1014 elementów,
wydany latem 2016 r.
 
 
Posępny, mroczny, złowrogi. Te określenia chyba dobrze oddają charakter tej budowli. A to co wydarzy się wewnątrz zależy wyłącznie od wyobraźni użytkownika.
 
 
1. Na Ratunek Królowej Smoków (Queen Dragon's Rescue) - 833 elementy,
wydany latem 2016 r.
 
Jedyny w swoim rodzaju, ogromny smok! Choć w serii było ich wiele, ten z pewnością jest najwspanialszy (wszak to sama Elandra!). Do tego budowla powiększająca zamczysko Ragany i w ten sposób otrzymujemy w pełni zasłużone miejsce pierwsze.
 
 
Dobrze, że Lego stworzyło serię o elfach. Wypełnili tym swoistą niszę na rynku, a ja sam uważam, że interesujących historii fantasy nigdy za wiele. Fajnie, że dziewczynki mogą tym razem pobawić się w coś innego niż sklep czy fryzjera. A i chłopcy zapewne też z ciekawością zerkają na sklepowe półki. Przyznacie, że chyba trudno m się dziwić, prawda?
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz