poniedziałek, 6 listopada 2017

RECENZJA: Star Wars - Encyklopedia Ilustrowana

Zawsze przed premierą nowej odsłony Gwiezdnych Wojen, księgarnie zalewa fala wszelkiego rodzaju publikacji na temat  kosmicznej sagi wszechczasów. W tym roku nie jest inaczej, a ponieważ do premiery The Last Jedi został zaledwie miesiąc, Egmont uraczył nas nową Encyklopedią Ilustrowaną, autorstwa Tricii Barr, Adama Bray'a i Cole'a Hortona.

Ta 200-stronicowa księga przedstawia nam całą odległą galaktykę  znaną z filmów, książek czy seriali.
Znajdziemy tu opisy kosmicznego świata podzielone na pięć podstawowych działów: geografię, naturę, historię, kulturę oraz technologię i naukę.
W ten sposób w przystępny i klarowny sposób zgromadzimy wiedzę na temat poszczególnych planet, ras i postaci, wyposażenia, ubiorów, polityki czy przedmiotów codziennego użytku. Wszystko poukładane,  a także  przygotowane w bardzo czytelny sposób.

To, co jednak najbardziej zwraca uwagę w czasie lektury, to mnogość fotografii i grafik, ilustrujących wszelkie pojęcia oraz terminy. Według opisu na okładce, znalazło się ich tu grubo ponad dwa i pół tysiąca!
Zaprezentowane zdjęcia nie są w większości zbyt duże, toteż zawartość albumu idzie w parze z dokładnością przedstawienia wszelkich zagadnień. Każda postać, pojazd, przedmiot - znajdziecie tu naprawdę wiele. Od rodzajów mieczy świetlnych, poprzez modele droidów, kwintesencję Mocy, instrumenty muzyczne, przekrój sarlacca, metody klonowania, aż po wystrój wnętrz czy rodzaje ścigaczy. Naprawdę, nie zabrakło tu chyba niczego.


Warto też zaznaczyć, że Encyklopedia Ilustrowana zbiera wszystko, co dotychczas znalazło się w kanonie Gwiezdnych Wojen. Od Mrocznego Widma do Przebudzenia Mocy, nie wykluczając seriali animowanych Wojny Klonów czy Rebelianci.
W ten sposób można za jednym zamachem nadrobić wszelkie zaległości przed kolejną wizytą w kinie.


Jeśli miałbym wskazać na jakieś minusy tego wydania, zwróciłbym uwagę na dział chronologii. Wydarzenia tam opisane są wybrane dość losowo i w żaden sposób nie ukazują ciągu przyczynowo - skutkowego, który miał przecież ogromne znaczenie w kształtowaniu historii serii.
Myślę, że gdyby autorzy poświęcili tej kwestii dodatkowe dwie strony, większość nieobeznanych z historią Star Wars czytelników, miałoby lesze pojęcie o tym, co działo się w cyklu przez cały ten czas.


Encyklopedia Ilustrowana Star Wars jest idealną pozycją dla każdego sympatyka Gwiezdnej Sagi. Niejeden fan odnajdzie w niej informacje, o których nie miał jeszcze pojęcia, a reszta zainteresowanych (o ile nie przytłoczy ich ilość informacji) też znajdzie tu coś dla siebie.

Dbałość o jakość wydania (twarda okładka, świetny papier), bogata zawartość merytoryczna oraz niesamowita ilość zdjęć, czyni z tego albumu rzecz naprawdę godną polecenia.
I tak będzie zapewne do następnego uzupełnionego wznowienia, bo przecież historia Gwiezdnych Wojen nigdy się nie kończy!

Moja ocena: 5,5/6.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz