niedziela, 10 grudnia 2017

RECENZJA: Artbook Thorgal 40 lat - Grzegorz Rosiński

Thorgal to seria komiksowa, której sympatykom obrazkowych historii raczej przedstawiać nie trzeba. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przygody wikinga z gwiazd oraz jego najbliższych śledzimy już od 40-tu lat!
Aby uczcić tą okrągłą i jak najbardziej chlubną rocznicę, wydawnictwo Egmont uraczyło nas wspaniałym, 224-stronicowym albumem  Artbook  Thorgal 40 Lat, gromadzącym rysunki jednego z największych artystów naszych czasów - Grzegorza Rosińskiego.
 
I od razu stwierdzam, że jest to coś, co każdy sympatyk tej serii po prostu musi mieć. I to nie tylko ze względu na szacunek do samego komiksu, ale także za sprawą zawartości, która w idealny sposób podsumowuje wszystkie spędzone z nim lata.
 
Całość albumu wypełniają  obrazy i grafiki, które zostały wykorzystane w promocji  serii oraz olbrzymia ilość szkiców, tworzonych na różnych etapach powstawania poszczególnych części.
Dla nielubiących czytać jest też dobra informacja - nie znajdziemy tu wiele tekstu. Słowo pisane ogranicza się jedynie do wstępu autorstwa Patricka Gaumera, oraz krótkich przypisów dotyczących poszczególnych ilustracji.

Album otwiera galeria okładek do wszystkich tomów (od Zdradzonej Czarodziejki do Kah-Aniela). Być może nie jest to nic specjalnie nowego, jednak możliwość podziwiania tych  rysunków pozbawionych charakterystycznego logo pozwala spojrzeć na nie z zupełnie innej strony.
 
W dalszej kolejności przedstawiono różnego rodzaju okładki alternatywne oraz szkice do niektórych z nich, grafiki na wydania zbiorcze, plakaty, szkice oraz okładki do magazynów komiksowych (m.in. Tintin, BoDoi) czy gier. Jest tego naprawdę sporo.


Następnie znów podziwiamy oficjalne okładki, tym razem do wszystkich serii pobocznych (Louve, Młodzieńcze Lata, Kriss De Valnor). Warto zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z wydawnictwem bardzo aktualnym, bowiem wśród prac znalazły się grafiki zdobiące najnowsze tomy Slivii czy Góry Czasu.
Pomiędzy nimi ponownie zagłębiamy się w szkice powstałe w okolicach tworzenia tychże albumów, wykonane najróżniejszymi technikami.
 
Ostatnia część  artbooka jest chyba najbardziej unikalna. Zebrano tu wszelkie szkice, koncepty czy prace próbne do wszystkich tomów z serii. A najważniejsze, że ułożono je chronologicznie, co pozwala prześledzić proces zmian w twórczości G. Rosińskiego na przestrzeni lat. Występuje tu też ciekawy przykład dwóch stron ze scenariusza do albumu Kah-Aniel, na które artysta naniósł swoje wstępne rysunki postaci.
W tej ostatniej części znajdziemy też wiele unikalnych pomysłów, które nie trafiły do komiksów. Warto tu wymienić choćby rysunek Thorgala z kolczykiem w lewym uchu, projekty masek Ogotaia czy postać Kriss z bujną czupryną gęstych, puszystych włosów.

Cokolwiek by nie mówić o aktualnej  treści Thorgala (czy reszty serii pobocznych), warstwa graficzna autorstwa Grzegorza Rosińskiego zawsze stała i wciąż stoi na najwyższym z możliwych poziomów.
Mało tego, nasz rodak jest bez wątpienia artystą bardzo twórczym i nieustannie rozwijającym się. Można to zauważyć śledząc poszczególne komiksy, albo zagłębiając się w ten przepiękny, rocznicowy album.
 

Artbook Thorgal  40 Lat to wspaniała, nostalgiczna  wycieczka  po historii jednej z najlepszych światowych serii komiksowych. Z jednej strony jest portretem artysty, który poświęcił jej znaczną część swego życia, z drugiej wizytówką piękna tych fantastycznych, niesamowitych opowieści. Zbiera w jednym miejscu to, czego raczej nigdy nie byłoby dane nam doświadczyć. Jest jak wejście cichaczem do pracowni Mistrza i obcowanie z jego własnym, nieomal intymnym światem.
 
Zaryzykuję stwierdzenie, że ten album to wielkie święto dla wszystkich fanów Thorgala. Wynagradza lata spędzone na niezapomnianej lekturze i daje nowe, niezapomniane wrażenia. To prawdziwa nostalgiczna podróż w czasie i przestrzeni wybitnego popkulturowego dzieła. Powinna znaleźć się na półce każdego fana komiksów.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz