wtorek, 12 grudnia 2017

RECENZJA: Odrodzenie, tom 1 - Jesteś Wśród Przyjaciół (Tim Seeley, Mike Norton)

Jak wyglądałoby Wasze życie, gdyby ktoś  bliski powrócił ze świata zmarłych? Co stałoby się, gdyby  zdarzyło się to w małym, prowincjonalnym miasteczku? Jaki wpływ miałoby to wydarzenie na cały świat? Kto byłby odpowiedzialny za ten cud oraz jakim sposobem można byłoby wszystko wyjaśnić?...
 
Pierwszy tom komiksu Odrodzenie opowiada właśnie taką historię.
Tim Seeley wraz z rysownikiem Mikiem Nortonem zapraszają nas do małej mieściny w Wisconsin, gdzie mieszka i pracuje główna bohaterka komiksu, Dana Cypress. Dana jest policjantką, a także córką miejscowego szeryfa. To właśnie jej przypadło w udziale stanowić trzon nowo powołanej grupy do wyjaśnienia sprawy odrodzonych mieszkańców.
Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że mamy tu do czynienia z plagą krwiożerczych, żywych trupów. Przywróceni do życia (w odciętym kwarantanną od reszty świata Wausau) są w pełni świadomi swego odrodzenia, czują i zachowują się prawie normalnie. Jest z nimi tylko jeden szkopuł. Niezwykle trudno jest ich ponownie zabić.
Jakby tego było mało, wkrótce okazuje się, że młodsza siostra głównej bohaterki jest jedną z przywróconych. Nie pamięta w jaki sposób umarła, ale wszystko wskazuje na to, że ktoś ją zamordował.
Wszystko nabiera tempa, kiedy podczas domowej interwencji, powstała z martwych, starsza kobieta zabija w dziwnym amoku swoją własną córkę.
Sytuacji nie poprawia też obecność snującego się po okolicy bytu, do złudzenia przypominającego ducha.
 
 
Odrodzenie to przede wszystkim opowieść mówiąca o tym, co zdarzy się, jeśli w naszym uporządkowanym świecie zdarzy się coś  nietypowego i niezrozumiałego. Tim Seeley w niesamowicie wciągający sposób kreuje  pozornie obyczajową historię,  przeplatając ją dramatycznymi, przerażającymi wydarzeniami. Tu nie ma  miejsca na nudę. Akcja komiksu rozgrywa się na przestrzeni trzech tygodni, choć zasadniczo najważniejsza jego część ma miejsce w ciągu dwóch, bardzo istotnych dla fabuły dni.
 
Niczym w najlepszym thrillerze, stopniowo odkrywane są przed nami poszczególne wydarzenia i fakty, jednak dzieje się to w taki sposób, że na obecnym etapie niczego nie możemy być pewni. Niemały udział ma w tym wszystkim spora ilość postaci, z których każda ma jakąś rolę do odegrania.
Tu prawie wszyscy mają też coś do ukrycia, lecz o większości z nich nie dowiemy się na razie zbyt wiele. Znamienny jest również sam tytuł pierwszego tomu. Bo czy istotnie wszyscy w Wausau są dla siebie przyjaciółmi?...

 
Tom pierwszy Odrodzenia jest swoistym połączeniem horroru z thrillerem, gdzie na pierwszy plan wysuwają się tajemnice mieszkańców oraz nierozwiązana zagadka kryminalna. Uzupełnieniem tego są wszelkie aspekty paranormalne, które stanowią drugie koło, na którym obraca się cała fabuła.

Dana Cypress pełni rolę naszej przewodniczki po tej opowieści. Tylko jej czytelnik może naprawdę zaufać, ponieważ większość wydarzeń widzimy właśnie jej oczami. Tylko ona nie ma sekretów przed resztą świata i wie tyle samo co my, czytelnicy śledzący historię na kartach komiksu.
 
Rysunki Mike'a Nortona są utrzymane w dość prostej, realistycznej stylistyce. Nadaje to opowieści pożądany klimat zwyczajności, dzięki czemu wszystkie niesamowite wydarzenia mogą wybrzmieć w bardzo konkretny, zamierzony przez scenarzystę sposób.

 
Jesteś Wśród Przyjaciół to początek bardzo dobrze zaplanowanej historii. Całość skonstruowano tak, aby nasz apetyt rósł w miarę jedzenia i trzeba przyznać, że pod koniec tomu zrobiłem się bardzo głodny. Niestety, na zaspokojenie łaknienia trzeba będzie chwilkę zaczekać, jednak za sprawą tego co już przeczytałem, wiem, że na pewno będzie warto.
 
 
Komiks Odrodzenie został wydany przez  Non Stop Comics.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz