wtorek, 29 maja 2018

RECENZJA: Marvel Avengers - Kompletny Przewodnik (S. Beatty, A. Cowsill, A. Dougal i M. Scott)

Avengers. Mściciele. Obrońcy Ziemi i zamieszkującej ją ludzkości. Ponadprzeciętni bohaterowie, obdarzeni zdolnościami i możliwościami wykraczającymi poza granice dostępne dla zwykłych ludzi. Od połowy lat 60-tych rozpalają wyobraźnię sympatyków komiksów superbohaterskich, stawiając czoła najróżniejszym wyzwaniom oraz niebezpieczeństwom. Opowieści o zmaganiach supergrupy było tak dużo, że zapewne każdy fan marzył o czymś w rodzaju encyklopedii, zbierającej wszystko co jest godne odnotowania, w jednym, porządnie zredagowanym miejscu.
I takie życzenia spełniają się właśnie dziś, ponieważ przewodnik pod wspólną redakcją Scotta Beatty'ego, Alana Cowsilla, Alastaira Dougalla i Melanii Scott gromadzi niezbędną wiedzę dla nowych, jak i stałych fanów komiksów Marvela.

Avengers - kompletny przewodnik, to imponujące dzieło zbiorcze, ukazujące ogrom powstającej od prawie sześciu dekad serii obrazkowej. Znajduje się tu wszystko, co miało jakiekolwiek znaczenie dla historii Avengers - całej grupy, jak i poszczególnych jej członków. Bogato ilustrowany, a co najważniejsze, przygotowany w przejrzysty i sprzyjający szybkiemu wyszukiwaniu właściwych informacji sposób, jest swoistym niezbędnikiem dla współczesnego sympatyka światowej popkultury.

Całość przewodnika podzielono na kilka sekcji. Znajdziemy tu referencje do istotnych wydarzeń w poszczególnych dekadach, opisy postaci i członków drużyny, najważniejsze terminy i miejsca, znaczące eventy, a także opisy wrogów i przeciwników Mścicieli. Wszystko poukładano chronologicznie, także nawet bez spoglądania do spisu treści, z łatwością można odszukać każdą interesującą nas rzecz. Od najwcześniejszych, aż do współczesnych przygód bohaterów - jest tu chyba wszystko. Co ważne, publikacja zawiera nawet wydarzenia nie znane jeszcze polskiemu czytelnikowi. Pierwsze starcie z Lokim, które połączyło siły pierwszego składu Avengers (Thor, Iron Man, Hulk, Ant-Man i Wasp), prowadzi nas przez liczne zmiany składu grupy, wyniszczające wojny i niebezpieczne starcia z licznymi wrogami, aż do Tajnego Imperium, które na pewno nie będzie finałem przygód Mścicieli.


Nie jestem zaawansowanym znawcą historii Marvela, ale sądzę, że powyższy przewodnik nada się świetnie dla każdego, kto choć trochę pragnie poszerzyć swą wiedzę z zakresu amerykańskiej komiksologii. Jego przyciągająca wzrok forma sprawdzi się zarówno jako niezobowiązująca pozycja do przeglądania przy filiżance kawy, jak i bogate źródło wiedzy dla bardziej wymagających czytelników (umieszczony na końcu publikacji indeks, pozwoli każdemu jeszcze szybciej dotrzeć do oczekiwanych treści).


Nie mogę więc nie polecić Wam tego wydawnictwa. Jego forma i treść bezsprzecznie przykuwają uwagę, a za sprawą zawartości należy zaliczyć go do niezbędnego wyposażenia wszystkich sympatyków superbohaterszczyzny. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy komiksy coraz bardziej stają się ważną częścią rozrywkowego świata, a filmy pokroju Avengers: Wojna bez granic, czy Thor: Ragnarok przyciągają do kin miliony spragnionych dynamicznej rozrywki widzów. Jeśli więc klimaty tego typu fantastyki są Wam nieobce, zachęcam do włączenia przewodnika do swojej kolekcji. Będzie świetnie wyglądał obok przygód Spider-Mana, Daredevila i Kapitana Ameryki.


Recenzowany przewodnik oraz inne publikacje Marvela znajdziecie na stronie Egmontu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz