poniedziałek, 18 czerwca 2018

RECENZJA: Kajtek i Koko w Kosmosie, tom 1 - Zabłąkana Rakieta (J. Christa)

Zanim Kajko i Kokosz stali się jednym z najbardziej popularnych rodzimych komiksów lat 80-tych, a później swoistą ikoną polskich historii obrazkowych, Janusz Christa znany był z rysowania przygód Kajtka Majtka. Jakiś czas później do Kajtka dołączył niejaki Koko i tak narodził się bardzo popularny wśród czytelników Wieczoru Wybrzeża (dzienniku wydawanym w ubiegłym stuleciu wyłącznie na północy naszego kraju), duet charakterystycznych bohaterów. Jeden gruby i niefrasobliwy, drugi chudy i inteligentny. Obaj stanowili oczywisty miks znanych już z innych mediów osobowości, jednak Christa potrafił tchnąć w swoje postaci coś, co sprawiało, że obok ich przygód nie dało się przejść obojętnie. Kluczową historią przesądzającą o ich popularności, był cykl prezentowany w Wieczorze Wybrzeża przez prawie pięć lat (1968-1972), a noszący imponujący tytuł - Kajtek i Koko w kosmosie.

Tak narodził się najdłuższy polski komiks, liczący ponad tysiąc dwieście pasków, drukowanych pięć razy w tygodniu i będący swoistym opus magnum artysty. Długo nieopublikowany w pełnej formie albumowej, swego pierwszego okazałego wydania doczekał się w roku 2001, kiedy to Egmont zaprezentował nowym i starym czytelnikom wydaną w twardej oprawie, czarno-białą wersję tego komiksu. Niestety, nie była to wersja kompletna... Pozbawiona mniej istotnych fragmentów, nadal robiła niezłe wrażenie, jednak pewien niedosyt wciąż pozostawał. Tymczasem, dopiero teraz, prawie dwie dekady później (i znów za sprawą Egmontu) otrzymujemy serię, która oddaje w pełni wszystkie zasługi i uwielbienia, jakimi obdarzono Kajtka i Koka w kosmosie na przestrzeni mijających lat.

W zapowiedzianych na siedem albumów wydaniach (po prawie sto stron każdy), otrzymujemy pełną, kolorową wersję tego niezwykłego dzieła. To właśnie tu Kajtek i Koko za sprawą namowy profesora Kosmosika udadzą się na długą, niebezpieczną, ale też pełną przygód wyprawę w kosmos. Niezwykły eksperyment o nazwie Orion poprowadzi dwójkę naszych bohaterów do odległej galaktyki, gdzie napotkają najróżniejsze rasy, technologie i osobliwości. Specyficzny styl narracji Christy ani na chwilę nie przygasi dobrego humoru tej międzygwiezdnej ekspedycji, a sympatyczni bohaterowie zawsze pozostaną w centrum wszelkich ekscytujących wydarzeń.


Tym, co najbardziej rzuca się w oczy podczas lektury pierwszego tomu (Zabłąkana rakieta), to niezwykłe wyczucie autora w poruszaniu się wśród dość specyficznej stylistyki science-fiction. Christa naprawdę rozumiał ten gatunek, nadając mu własny kształt czy wręcz osobowość. Ci z Was, którzy kojarzą klasyki literackie i filmowe tego okresu w popkulturze, bez wątpienia potwierdzą, że Kajtek i Koko w kosmosie pod względem uchwycenia specyficznego klimatu, ani trochę nie odstaje od ówczesnych dzieł. A na dodatek, zawiera potężny pierwiastek własnej osobowości, głównie za sprawą pełnych humoru scen, czy nieszablonowych, wbijających się w pamięć postaci. Co równie ważne, komiks Christy nie zestarzał się ani trochę pod żadnym względem. Nadal zapewnia identyczny poziom rozrywki co kiedyś, a tematy, które porusza, nadal wybrzmiewają pewną umownością, równie przystępną i atrakcyjną, jak ponad 40 lat temu.

Zabłąkana rakieta jest zaledwie wprowadzeniem (choć dwukrotnie dłuższym, niż późniejsze historie z udziałem Kajka i Kokosza) do epickiej przygody, która przez wiele dekad pozostawała nieznana znacznej części społeczeństwa. Warto ją poznać, bo oprócz oczywistych walorów kolekcjonerskich (ważnych dla osób interesujących się rozwojem komiksu nad Wisłą), jest po prostu kawałkiem naprawdę przedniej historii. Historii, gdzie tylko wyobraźnia autora ogranicza losy dwójki uroczych bohaterów, a obcowanie z nią sprawi, że na te kilka kwadransów zapomnicie o szarym świecie wokół Was. Tak więc: do gwiazdozbioru Oriona!


Tytuł: Kajtek i Koko w kosmosie, tom 1 - Zabłąkana rakieta
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 96
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 39,99 zł


Seria Kajtek i Koko w kosmosie ukazuje się nakładem Egmontu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz