piątek, 13 lipca 2018

RECENZJA: Han Solo. Gwiezdne wojny - historie. Przewodnik ilustrowany - Pablo Hidalgo


Niestety, wszystko wskazuje na to, że Han Solo. Gwiezdne wojny - historie nie podszedł wszystkim, przez co film ostatecznie ogłoszono klapą. Przykre to, szczególnie w świetle sukcesów poprzednich produkcji z uniwersum, bo nawet znienawidzone przez większość fanów epizody I-III, zarobiły podczas wyświetlania w kinach krocie. Na szczęście, ja nigdy specjalnie nie przejmowałem się negatywnym odbiorem tworów popkultury przez innych, a samą opowieść o młodszych latach Hana oceniam bardzo pozytywnie (czytaj tutaj). Na szczęście, dla mnie i innych sympatyków filmu Rona Howarda, Egmont przygotował nie lada niespodziankę. Kilka tygodni temu do sprzedaży trafiło bowiem kolejne wydawnictwo, pochodzące z bogatej serii Przewodników ilustrowanych. Tym razem tematyczny album został w całości poświęcony najnowszej produkcji ze świata Star Wars.

Lucasfilm wraz z wydawnictwem DK od lat publikują przewodniki do wszystkich filmów cyklu. Począwszy od Mrocznego widma, poprzez klasyczną trylogię, aż do Przebudzenia MocyOstatnich Jedi, te kolorowe, przebogato ilustrowane albumy przybliżają świat, postacie, realia oraz technologię uniwersum Gwiezdnych wojen. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego wydania. Han Solo. Gwiezdne wojny - historie. Przewodnik ilustrowany, autorstwa Pablo Hidalgo, to zaawansowana podróż, która wyjaśnia skomplikowane zasady panujące w fantastycznej galaktyce. Lecz to nie wszystko! Ten album jest przede wszystkim zaawansowaną encyklopedią, dzięki której lepiej zrozumiemy całe uniwersum, ale też docenimy ciężką pracę twórców filmu.


Przewodnik podzielono na segmenty, odpowiadające poszczególnym etapom fabularnym filmu. Całą przygodę zaczynamy więc na Korelii, gdzie poznajemy prawidła działania półświatka przestępczego, dowiadujemy się o zasadach panujących wśród rządzących czarnym rynkiem Białych Robaków, a także poznajemy głównego protagonistę filmu, Hana. Od ucieczki do lepszego świata, poprzez wojnę pozycyjną, planowanie skoku i zdobywanie nowych sojuszy, aż do największego wyczynu naszego bohatera - wszystko, co chcieliście wiedzieć o szczegółach tego filmu, jest do Waszej dyspozycji. W swobodnym poruszaniu się po treści albumu pomocą służy indeks pojęć, znajdujący się na ostatnich stronach.

Każdy pojazd, broń czy rasa - w tym przewodniku nie pominięto chyba niczego. Krótkie, rzeczowe opisy są niezwykle przystępne, ułatwiając zrozumienie wielu elementów, które z oczywistych przyczyn nie mogły zostać zaprezentowane na wielkim ekranie. Niebagatelną rolę odgrywają tu także zdjęcia, specjalnie przygotowane na potrzeby przewodnika. Nie są to wyłącznie kadry z filmu, większość z nich ukazuje osoby, narzędzia czy pojazdy, przedstawione w bardzo szczegółowy sposób. Ostatni rozdział wydania poświęcono spojrzeniu na film "od kuchni". Znalazło się tu miejsce dla kilku ciekawych szkiców koncepcyjnych i paru ogólnych wyjaśnień, choć przyznam, że ta część mogłaby być nieco dłuższa.


Album kryje w sobie niejedną niespodziankę, odpowiadając na wiele pytań, jakie mogłyby narodzić się w głowie fana po obejrzeniu filmu. Znajdziecie tu m.in. informacje o życiu osobistym Hana, Lando czy Qi'ry, szczegółowe wyjaśnienia odnośnie kultury poszczególnych ras, czy technologicznych możliwości maszyn takich jak Sokół Millennium (na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim grafika z przekrojem pojazdu), conveyex oraz holownik AT. Tylko tu znajdziecie informacje o postaciach, które dosłownie mignęły na ekranie, albo takich, których obecności zwyczajnie nie dostrzegliście. Pablo Hidalgo od wielu lat pełni w Lucasfilmie rolę koordynatora spójności uniwersum, toteż nie ma tu mowy o jakiejkolwiek niezgodności z kanonem. Wszystko co znalazło się w przewodniku, jest oficjalne i w pełni obowiązujące. Dlatego też warto poznać jego zawartość.

Han Solo. Gwiezdne wojny - historie. Przewodnik ilustrowany to pozycja, która w większości została pozbawiona słabych elementów. Oczywiście, pod warunkiem, że lubicie tego typu publikacje. Podział na segmenty i rozdziały umożliwia czytanie go na wyrywki, pozwalając poznać tylko te fragmenty, które najbardziej Was interesują. Dla mnie, jako zbieracza i pasjonata tego typu wydawnictw, możliwość głębszego poznania sekretów filmu była nie lada frajdą. Dlatego też niniejszym polecam ten album. Zapewniam o jego znaczącej wartości merytorycznej oraz niebagatelnej stronie wizualnej.Tytuł: Han Solo. Gwiezdne wojny - historie. Przewodnik ilustrowany
Autor: Pablo Hidalgo
Przekład: Anna Hikiert
Wydawnictwo: DK/Egmont
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 128
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 79,99 zł


Za udostępnienie albumu do recenzji dziękuję wydawnictwu Egmont.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz