poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Bez słów, ze smakiem - wystawa komiksów Magdy Kani i Maćka Kura - 25.08.2018

W ostatnią sobotę sierpnia b.r. odbyła się w Warszawie niezwykła wystawa. Magda Kania (bardziej znana fanom jako tajemnicza Meago) oraz Maciek Kur (scenarzysta takich hitów jak Lil i Put oraz najnowszych przygód Kajka i Kokosza), zorganizowali w Centrum Popkultury Yatta prezentację swych wspólnych prac.Ten niezwykły happening, nazwany Bez słów, ze smakiem, miał na celu ukazanie dotychczasowej drogi tej znakomitej dwójki twórców, która zaowocowała powołaniem do życia postaci mima Emiki Sza oraz bandy przepysznych dziewczynek, zwanej Dollicious (Delisie).

Czas trwania wystawy był dość ograniczony. Na spotkanie z autorami przeznaczono zaledwie trzy krótkie godziny, jednak wraz z moją małżonką Monisią (która od samego początku współtworzy ze mną Skrzydła Gryfa), przybyliśmy na miejsce punktualnie. Już przy wejściu na salę przeznaczoną dla prezentacji, autorzy rozpoznali nasze twarze, a my wreszcie mogliśmy poznać ich osobiście (bo facebook to przecież tylko namiastka prawdziwych znajomości).


Niezwykła serdeczność Magdy i prawdziwa charyzma Maćka pozwoliła nam zatopić się w wykreowanym przez nich świecie, a podczas podziwiania wystawionych dla publiczności plansz, zwyczajnie zaparło nam dech w piersiach. W trakcie wystawy zaprezentowano zarówno te znane, jak i całkowicie nowe historie. Można było podziwiać poszczególne szkice oraz etapy tworzenia wybranych opowieści, a autorzy nie szczędzili szczegółowych informacji o swych inspiracjach i planach na przyszłość.


Z każdą minutą sala w Centrum Popkultury Yatta zapełniała się ciekawskimi fanami komiksów. Szybko okazało się, że autorów wspiera całkiem pokaźna grupa czytelników. Każdy z nich, tak samo jak i my, z niecierpliwością czeka na pierwsze papierowe wydanie przygód Emilki i Delisi. Miłym akcentem dla fanów był przepyszny poczęstunek, przygotowany zarówno z myślą o zwykłych fanach, jak i mimach (na tych czekał talerzyk pełen niewidzialnych smakołyków).


Wystawa Magdy Kani i Maćka Kura była strzałem w dziesiątkę. Nie tylko zaznajomiła nas z twórcami (umacniając w komiksowej społeczności szacunek i podziw wobec ich pracy), ale też pokazała szerszej publiczności ich wspólne osiągnięcia. Natomiast to, że teraz każdy, kto odwiedził wystawę będzie z niecierpliwością oczekiwał ich dalszej pracy, nie ulega już żadnej wątpliwości!


Prace Magdy możecie śledzić na stronie Meagolicious.com, natomiast najnowsza książka Maćka (Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista) ukaże się wkrótce pod patronatem Skrzydeł Gryfa.


2 komentarze: