wtorek, 18 września 2018

PATRONAT SKRZYDEŁ GRYFA: Aberrations. Bestia się budzi - Joseph Delaney


Joseph Delaney to autor, który pod przykrywką przygodowej powieści dla młodzieży potrafi przemycić niezwykle pomysłowy horror. Z jego najsłynniejszym cyklem - Kronikami Wardstone, zetknąłem się przy okazji premiery filmu Siódmy syn (2014). O ile sam obraz (luźno bazujący na pierwszej książce z serii) zawiódł na całej linii (no, może poza świetną rolą Jeffa Bridgesa), to mimo wszystko sprawił, że zapragnąłem poznać oryginał. Tak też zaczęła się moja przygoda z Tomem Wardem i stracharzem Gregorym, który uczył go swego fachu. Niezwykłe opowieści o czarownicach, boginach, lamiach, upiorach i skeltach zawładnęły moją wyobraźnią, sprawiając, że przez ostatnie dwa i pół roku po książki Delaney'a sięgałem częściej niż po dzieła jakiegokolwiek innego autora.

Wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć. W ten sposób moja przygoda z Kronikami Wardstone oraz ich kontynuacją - Kronikami Gwiezdnej Klingi, wreszcie dobiegła końca. Lecz dla fanów talentu Delaney'a nie oznacza to bynajmniej żadnej tragedii. Nakładem wydawnictwa Jaguar ukazała się właśnie jego najnowsza książka - Aberrations. Bestia się budzi, będąca pierwszą częścią nowego, fantastycznego cyklu. Co nam przynosi aktualne dzieło pisarza? Z pewnością to, czego się po nim spodziewamy - dużo dobrej, mrocznej zabawy oraz interesujące, nastoletnie postacie. Lecz to oczywiście nie koniec atrakcji!

Aberrations. Bestia się budzi, opowiada historię Sprytka, młodego chłopaka, który ostatni rok spędził ukrywając się w piwnicy rodzinnego domu. Chroniony bezpieczną magią, zostaje wkrótce zmuszony wyruszyć w nową, nieoczekiwaną podróż. Wraz z ojcem udaje się do zamku Lancaster, gdzie zostaje mianowany na pomocnika walczących z tajemniczą anomalią bramomantów. Szol, bo tak nazywa się wspomniane zjawisko, od wielu dziesięcioleci spędza sen z powiek mieszkańców. Niebezpieczna osobliwość wciąż zbiera straszliwe żniwo, zmieniając wszystko co sobą obejmie, w przerażające, wynaturzone aberracje. Od teraz Sprytek, mianowany na stanowisko czerwia bramy, będzie zmuszony pomagać w badaniach nad tym wielkim zagrożeniem. Wkrótce znajdzie też szczerą przyjaźń, lecz wszystko zmieni się, gdy wredne pomysły jednego z bramomantów przybiorą na sile, a ojciec chłopaka zaginie w trakcie jednej z misji.

Joseph Delaney z niezwykłą lekkością tworzy barwne, fantastyczne światy. Abarrations oferuje czytelnikowi całkiem nowe realia, wykreowane niezwykle precyzyjnie i szczegółowo. Czuć tu również wielkie zamiłowanie autora do klasycznego horroru. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że gdyby na podstawie jego książek stworzyć wierne filmowe adaptacje, z pewnością zyskałyby miano najbardziej przerażających w historii. Nie wierzycie? Sięgnijcie po Aberrations! Tylko dzięki obraniu młodzieżowej stylistyki pewne mroczne aspekty zostają nieco złagodzone, lecz pod tą przykrywką czai się prawdziwie przerażająca treść. W tej powieści Delaney idzie zresztą jeszcze dalej, bo niewyjaśniona istota Szolu dała mu możliwość wykreowania najbardziej zmyślnych, obrzydliwych hybryd. Zapomnijcie więc o zjawach czy czarownicach (choć te ostatnie również się tu pojawiają). Czytając tą powieść, miałem wrażenie, że pisarz wreszcie pozbył się wszelkich hamulców, radośnie tworząc to, co może przynieść jego nieskrępowana wyobraźnia.

Aberrations. Bestia się budzi pod pewnym względem przypomina mi strukturę książek Anny Kańtoch (Tajemnica godziny trzynastej). Podobnie jak polska pisarka, Delaney tworzy wielką tajemnicę, której od początku do końca nie rozumieją ani bohaterowie, ani czytelnik. Dzięki temu zabawa z odkrywaniem wszystkich sekretów jest wprost wyśmienita. Autor nie męczy też odbiorcy nadmierną ekspozycją. Czyniąc z niej główny element niewiadomej, ujawnia ją stopniowo na poszczególnych kartkach książki. Główne postacie budzą niekłamaną sympatię, z łatwością można się z nimi identyfikować. Nie ulega więc wątpliwości, że cały sekret Szolu oraz sympatyczni protagoniści są największymi atutami powieści. Tymczasem to klimat jest tym, co będzie trzymać Was w napięciu od początku do końca lektury. Z kolei finał, obiecujący niemniej ekscytujący ciąg dalszy, spędzi sen z powiek tym z Was, którzy sięgną po książkę.

Aberrations można śmiało polecić wszystkim fanom dobrej fantastyki. Książka napisana została łatwym do zrozumienia językiem, na każdym kroku zaskakując pomysłowością oraz świetnym wyczuciem klimatu. Pierwszy tom przygód Sprytka to mroczna opowieść dla czytelników w każdym wieku. Delaney ponownie stworzył lekturę zapewniającą wiele godzin niegłupiej rozrywki, strasząc czytelnika, tak jak tylko on potrafi najlepiej. Dlatego warto zanurzyć się w nieokiełznanej wyobraźni pisarza i poczuć na własnej skórze, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest Szol. Wejście do niego niewątpliwie Was odmieni. Staniecie się głodnymi dalszych czytelniczych wrażeń bestiami, pragnącymi pochłonąć dalszy ciąg tej historii. A później z pewnością nabierzecie ochoty na więcej!


Aberrations. Bestia się budzi - Joseph Delaney
Wydawnictwo Jaguar 2018
Przekład: Paulina Braiter
ISBN: 978-83-7686-723-6.
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 34,90 zł2 komentarze: