sobota, 27 października 2018

RECENZJA: Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi - Phil Szostak


Gwiezdne wojny to zdecydowanie więcej niż filmy, książki czy komiksy. Oprócz pokoleń wiernych fanów oraz czterech dekad istnienia marki w światowej fantastyce, cykl może również poszczycić się wspaniałymi pracami twórców, biorących udział w powstawaniu poszczególnych części sagi. Niezwykłe obrazy, szkice koncepcyjne i graficzne projekty są w zasadzie odrębną gałęzią tej części popkultury, w której dominują opowieści z odległej galaktyki. Rozmach wspomnianego przedsięwzięcia widać doskonale na przykładzie nowego albumu Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi, autorstwa Phila Szostaka. Czym dokładnie jest to wydanie i czy warto poświęcić mu chwilę cennego czasu? Zapraszam na poniższą recenzję.

Zapewne nie jeden raz zastanawialiście się jak wygląda praca nad jedną z Waszych ulubionych superprodukcji. Co powstaje najpierw, kto i kiedy planuje poszczególne elementy filmu, a także w jaki sposób ludzie na planie są w stanie zapanować nad olbrzymim chaosem, który mógłby wedrzeć się w tor realizacji projektu? Otóż jest to bardzo żmudny proces, szczególnie w przypadku filmów tak nieograniczonych wizualnie jak Gwiezdne wojny. Jeśli nie zebrałoby się wszystkich części układanki w sprawnie pogrupowaną całość, wszystko posypałoby się jak domek z kart. Aby uniknąć kłopotów, które przysparza wizualna strona widowiska, używa się olbrzymiej ilości graficznych wizualizacji, tworzonych w pocie czoła przez specjalny sztab artystów grafików. To właśnie oni, wraz z reżyserem i innymi osobami odpowiedzialnymi za całokształt filmu, krok po kroku urzeczywistniają oczekiwaną koncepcję.


Książka Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi w piękny i klarowny sposób pokazuje, jaką drogę przechodzi film od początkowych pomysłów do spójnej wizji, której świadkami jesteśmy, ostatecznie oglądając ją w kinie. Phil Szostak zebrał tu w chronologicznie wszystkie istotne pomysły, dzieląc je na poszczególne rozdziały, jednocześnie bardzo wnikliwie przybliżając historię całej produkcji. Dzięki temu album czyta się w bardzo przejrzysty i zrozumiały sposób. Oczywiście, jego najważniejszą część stanowią przepiękne obrazy oraz ilustracje, przedstawiające wizje dopuszczone do finalnej wersji lub te, które odrzucono jeszcze w trakcie planowania. Jest ich tu prawdziwy ogrom, a dzięki wyczerpującym objaśnieniom mamy możliwość lepiej zrozumieć stylistykę obrazu, co znacząco wpływa na znajomość trudnego filmowego rzemiosła.

Warto też wspomnieć i zaznaczyć kolosalne znaczenie tego albumu w trakcie zgłębiania skomplikowanego języka filmowego. To, co często oglądamy na ekranie, rzadko zmusza nas do głębszego zastanowienia nad żmudnym procesem produkcji. Po prostu przyjmujemy do wiadomości wszystko, co rejestrują nasze zmysły i usatysfakcjonowani wracamy do domu. Teraz, za sprawą poniższego albumu, jesteśmy w stanie docenić, zrozumieć i rozszerzyć swoją percepcję poznania całego przebiegu narodzin rzeczonego dzieła. Z pomocą w tym procesie służą bogate wspomnienia i uwagi licznego sztabu twórczego obrazu. A dodatkowym plusem książki Szostaka jest przystępny język, dzięki czemu bez problemu zrozumie ją zwyczajny niedzielny widz, jak i pilny adept niełatwej szkoły filmowej.


Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi to typowa pozycja określana mianem coffee table book, czyli książka przeznaczona w większej mierze do oglądania niż czytania. To jej wielka zaleta, bo w dzisiejszych realiach znajdujemy coraz mniej czasu na relaks. Barwne, wielkoformatowe ilustracje niesamowicie cieszą oko (niejedną z tych prac zapragniecie powiesić we własnym domu w salonie), lecz album ten daje naprawdę wiele w zakresie poznania złożoności samego procesu twórczego. Liczne ciekawostki zainteresują nie tylko fanów gwiezdnowojennej sagi, ale również wszystkich tych, którym sztuka filmowa nigdy nie była obca. To prawdziwa uczta dla oczu ceniących piękne obrazy, ale i czytelników chcących stale poszerzać swe horyzonty.

Jeśli Gwiezdne wojny - Ostatni Jedi są jednym z Waszych ulubionych filmów, albo po prostu lubicie dobrą sztukę, koniecznie sięgnijcie po album Phila Szostaka. Zdziwicie się, jak wiele ma Wam do zaoferowania, a zagłębiając się w czytelnie przedstawiony proces twórczy, lepiej zrozumiecie i docenicie olbrzymi wkład pracy oraz pasji, który był udziałem ludzi pracujących przy tej niezwykłej produkcji. Mogę również śmiało założyć, że Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi to książka, do której z chęcią powrócicie nie raz, bo jej największą wartość stanowią jednak wszelkie koncepty wizualne. Od początkowych szkiców ulubionych postaci, po ostateczny kształt planet, statków czy nieznanych istot - wszystko to znacznie pogłębia czar Gwiezdnych wojen, będący przyczyną jej nieustannej obecności w popkulturze. Warto dać ponieść się tej magii, próbując zrozumieć jej fenomen także od tej bardziej kreatywnej strony. Dzięki temu da się lepiej zgłębić kwintesencję własnych pasji, co uczyni ich celebrację o wiele bardziej radosną.Tytuł: Wizje twórców Star Wars™: Ostatni Jedi
Autor: Phil Szostak
Przekład: Marcin Bauer
Wydawnictwo: AMEET
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 256
Oprawa: twarda
Cena okładkowa: 99,99 zł


Za udostępnienie albumu do recenzji dziękuję wydawnictwu AMEET.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz