poniedziałek, 26 listopada 2018

RECENZJA: Kajtek i Koko w kosmosie, tom 2 & 3 - Twierdza tyrana & Przyjaciel Jol (J. Christa)


Podróż po gwiazdozbiorze Oriona trwa w najlepsze. Kajtek i Koko, dwaj nierozłączni przyjaciele kontynuują swą niebezpieczną i prawdziwie fascynującą misję. Na ich drodze staną znów wszelkie niebezpieczeństwa, ale również nieoczekiwani sprzymierzeńcy. Tylko poprzez wierność swej przyjaźni i kreatywnemu myśleniu będą w stanie wyjść cało z każdej opresji. Jeśli nie czytaliście mojej recenzji tomu pierwszego, zapraszam Was tutaj. Dowiecie się z niej m.in. o historii tego legendarnego komiksu. Tutaj przypomnę jedynie, że Kajtek i Koko w kosmosie to najdłuższy komiks wydany w kraju nad Wisłą. Pierwotnie publikowany był w Wieczorze Wybrzeża na przestrzeni pięciu (!) lat.

Janusz Christa to jeden z najwybitniejszych twórców polskich historii obrazkowych. W swych dziełach łączył niezaprzeczalnego ducha przygody z pogodnym, niewymuszonym humorem. Jego prace trafiały zarówno do najmłodszych jak i do znacznie starszych odbiorców. I to było największym atutem autora, bowiem niezwykle trudno jest pisać historie, które dają równą frajdę czytelnikom w każdym wieku. Nie epatując przemocą i nigdy nie nudząc czytelnika, Christa tworzył ponadczasowe opowieści (pełne nieszablonowych, pamiętnych postaci), które nieustannie bawią i będą bawić nas wszystkich jeszcze przez wiele nadchodzących lat.


Siadając do pisania tej recenzji ponownie miałem w głowie jedną myśl: Jak godnie zrecenzować takiego klasyka? Bo przecież wiecie dobrze, że jest to dość karkołomne zadanie. Dzieło tak kultowe, prawdziwie niezapomniane, nie jest godne krytycznej analizy ani bezpardonowego rozbierania go na czynniki pierwsze. Puste zachwyty oraz pieśni pochwalne też na nic się tu zdadzą. Dlatego postanowiłem przybliżyć Wam dwie kwestie, które zwróciły moją uwagę podczas czytania drugiego i trzeciego tomu kosmicznego opus magnum Christy. Są nimi humor oraz inspiracje, bo właśnie oba te terminy mocno zaznaczyły swą obecność w wiekopomnej pracy autora.

Rysując i pisząc Kajtka i Koka w kosmosie Christa inspirował się przede wszystkim obecnymi w szeroko rozumianej popkulturze klasycznymi dziełami science fiction (Arthur C. Clarke, Stanisław Lem). Widać to na każdej stronie komiksu, ale jeszcze ciekawsze jest odkrywanie własnych pomysłów, które twórca zręcznie wplatał w fabułę. Jest tego bez liku, toteż wszystkie dotychczasowe tomy serii można nazwać świetnym (i niezwykle kreatywnym) hołdem dla gatunku. Ja w Przyjacielu Jolu zauważyłem także pewne odniesienie do Siedmiu samurajów Kurosawy oraz wstępny pomysł na coś, co wiele lat później (w zupełnie innym wykonaniu) stało się naszą filmową Seksmisją. Lecz takich nawiązań z pewnością jest więcej! Zachęcam Was, abyście sami spróbowali wyłapać choć kilka z nich.


Humor to drugi filar, na którym Mistrz oparł większość swego dzieła. Przygody dwóch marynarzy wprost iskrzą się od zabawnych, niedorzecznych sytuacji. Jak przystało na dzieło dla wszystkich, żarty nie są tu ani trochę obrazoburcze czy wulgarne. U Christy obowiązuje prosta zasada komizmu wynikającego z charakteru postaci, komedii pomyłek oraz klasycznego slapsticku. To sprawdza się świetnie w każdej możliwej sytuacji. Całości dopełniają wspaniałe rysunki, którymi autor udowadnia, że potrafi świetnie odnaleźć się w najbardziej wymyślnej rzeczywistości. Wierzcie mi na słowo, z każdym kolejnym tomem tego komiksu stwierdzam, że wyobraźnia Christy nie miała żadnych możliwych ograniczeń.

Kajtek i Koko w kosmosie to wspaniała epopeja, pełna przygód, celnego dowcipu i niezapomnianych postaci. Bogactwo pomysłów i zrozumienie sedna fantastyki wręcz wylewa się z każdej strony komiksu. Jeśli jeszcze nie znacie powyższego dzieła, zachęcam Was do niezwłocznego zapoznania się z dostępnymi na tę chwilę tomami. Po raz pierwszy otrzymujemy dzieło Christy w całości i w pełnym kolorze, co czyni jego niezapomnianą opowieść jeszcze bardziej wartą przeczytania. Nie da się powiedzieć złego słowa o czymś tak kultowym, toteż nie piszę już ani słowa więcej. Przygody Kajtka i Koka to pozycja obowiązkowa dla każdego fana rodzimej literatury!Tytuł: Kajtek i Koko w kosmosie, tom 2 i 3 - Twierdza tyrana & Przyjaciel Jol
Scenariusz i rysunki: Janusz Christa
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 96
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 39,99 zł


Przygody Kajtka i Koka oraz inne komiksy J. Christy znajdziecie na stronie Egmontu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz