piątek, 22 marca 2019

PATRONAT SKRZYDEŁ GRYFA: Do Gwiazd - Brandon Sanderson


Brandon Sanderson jest jednym z najlepszych pisarzy współczesnej fantastyki. Z tym zdaniem zgodzi się chyba każdy, kto choć raz zetknął się z jego twórczością. Jest też niezwykle płodnym artystą. To chyba też nie ulega wątpliwości, ponieważ autor już nieraz z powodzeniem pracował nad kilkoma tytułami naraz. Taka podzielność uwagi skutkuje sporą ilością powieści, które pojawiają się na rynku w ciągu każdego roku. Niemniej istotnym jest, że jakość owych dzieł nigdy nie pozostawia wiele do życzenia. W jego książkach znajdą coś dla siebie starsi, bardziej wymagający czytelnicy (seria Archiwum Burzowego Światła), sympatycy nieco lżejszej, bardziej rozrywkowej literatury (cykl Mściciele) oraz młodsi, dopiero zaczynający swoją fantastyczną przygodę odbiorcy (Rytmatysta). W tym roku Sanderson zabiera nas w fantastyczną podróż do odległej przyszłości, na otoczoną pasami kosmicznego złomu planetę Detritus, gdzie niegdyś rozbiły i schroniły się niedobitki ludzkości. Tu też poznamy bohaterkę powieści, Spensę, która ponad wszystko chce zostać pilotem myśliwca, walczącym z nieprzyjacielskimi, obcymi Krellami. Witajcie w uniwersum Skyward. Sięgnijcie Do Gwiazd.

Na siedemnastoletniej Spensie ciąży mroczne wydarzenie sprzed lat. Jej ojciec, jeden z najlepszych pilotów, zdezerterował podczas niezwykle ważnej potyczki z wrogiem, niespodziewanie opuszczając swą jednostkę. W odwecie myśliwiec Śmiałego został zestrzelony, on sam obwołany zdrajcą i tchórzem, a jego rodzinie odebrano wszystkie należne przywileje. Pomimo niechęci dowodzącej latającymi jednostkami admirał, Spensa przystępuje do egzaminu wstępnego do szkoły dla pilotów. Żyjąca wielkimi marzeniami wie, że nie została stworzona do zbierania jadalnych roślin czy wykonywania nudnych prac technicznych w podziemnych, otoczonych skałami bazach. Ona chce latać, walcząc o wolność współmieszkańców, ale przede wszystkim oczyścić zszargane imię ojca. A nie będzie jej łatwo, ponieważ jak się zdaje, wszystko sprzysięgło się przeciw niej. Nadzieją dziewczyny pozostanie jej niezwykły upór, który przekuje wszelkie oczekiwania w siłę, tak potrzebną do realizacji celu oraz stopniowego zjednania otoczenia.

W Do Gwiazd Sanderson zapoznaje nas z młodą bohaterką, która kierowana marzeniami, wyrusza w długą podróż, przynoszącą jej wiele bólu, ale też bardzo istotnych zmian. Spin (jak nazywają ją najbliżsi) szybko orientuje się, że świat nie jest skonstruowany według jej fantazji, a o wszystko trzeba nieustannie walczyć. Szczególnie, kiedy jest się osobą niejako odsuniętą na margines społeczeństwa. Na szczęście dziewczyna rozumie stawkę i płynnie dostosowuje się do wszelkich niedogodności. Dla dobra sprawy gotowa jest wyrzec się wszystkiego. Jak to bywa w dobrze skonstruowanych historiach, w odpowiednim momencie wokół niej pojawia się kilka przychylnych osób. Na pierwszy plan wysuwa się kolega z dzieciństwa Rig oraz kapitan Cobb, starszy instruktor lotów. Swoistym przełomem okazuje się być chwila, w której Spin znajduje w częściowo zawalonej jaskini model starego, uszkodzonego myśliwca. Nawiązanie kontaktu z układem sterującym (M-Bot'em) będzie początkiem powolnego podążania dziewczyny ku obranym celom.

Brandon Sanderson stworzył opowieść, która ujmie wielu czytelników. Do najważniejszych elementów z pewnością będzie należeć silna, przekonana o swojej racji bohaterka, która uczy się i zmienia podczas przebytej drogi. Znajdziemy tu również ekscytującą tajemnicę, której rozwiązanie wiąże się z oczyszczeniem ojca Spin z jego winy. Podobnie jak w Drodze Królów, autor stworzył świat, który targany jest brakiem istotnych informacji o własnej przeszłości. Kim są Krelle? Dlaczego ojciec Spin zdradził? Czemu ludzie na Detritusie są nieustannie nękani przez obcych? To tylko niektóre z pytań, lecz bądźcie pewni, że wraz z finałem historii otrzymacie wszystkie oczekiwane odpowiedzi. Nie bez znaczenia jest też budowa postaci drugoplanowych. W treści książki nie ma wyraźnego podziału na czerń i biel. Twórca daje czytelnikowi poznać motywacje wszystkich bohaterów, a tylko od jego uznania zależeć będzie, jak to zinterpretuje. Nie należy również obawiać się nachalnego wątku romantycznego. Nic z tych rzeczy! Choć Spensa jest młodą dziewczyną, jej umysł (przynajmniej na razie) zajmują znacznie ważniejsze sprawy niż chodzenie z chłopcami za rękę.

Do Gwiazd to z oczywistych przyczyn książka o pilotach, toteż jasnym jest, że jej lektura sprawi wiele radości entuzjastom powietrznych bitw i potyczek. Autor poświęca wiele czasu na ukazanie treningu kadetów oraz technicznej stronie lotów myśliwcami. Robi to jednak w bardzo przystępny sposób, wobec czego nawet najmniej zorientowani czytelnicy szybko zorientują się, co oznaczają poszczególne komendy oraz na czym polegają manewry wykonywane przez pilotów w kokpitach. Sanderson zaplanował tę powieść jako pierwszą część trylogii Skyward, toteż trzeba mieć świadomość, że na tym tomie nie skończą się przygody Spin. Na szczęście nie mamy tu do czynienia z nowicjuszem, toteż nie trzeba się obawiać kopiowania formuły w kolejnych odsłonach cyklu. Sekrety zostaną rozwiane, bohaterka przejdzie do kolejnego etapu swej podróży, a cały przedstawiony na kartach powieści świat ukaże w finale swą drugą twarz. Nie ma więc obawy, że za jakiś czas czytać będziemy znów to samo. Tematyka z pewnością pozostanie bez zmian, lecz pewne elementy fabularne i treść przeniosą się w zupełnie inne rejony.

Brandon Sanderson napisał powieść, która najbardziej przypadnie do gustu czytelnikom lubiącym historie wypełnione ekscytującą akcją, charakternymi postaciami i intrygującą tajemnicą. Jest to dość tradycyjne, przygodowe science-fiction (napisane zrozumiałym językiem), nie silące się na bycie czymś więcej niż w istocie jest. Książka oferuje zgrabną, świetnie przemyślaną fabułę, która sprawi, że przy tych kilkuset stronach tekstu nie spędzicie więcej niż kilka dni. Choć główna bohaterka ma zaledwie siedemnaście lat, czytelnicy w każdym wieku odnajdą się w stylistyce zaproponowanej przez autora. Podczas poznawania przygód Spensy zdziwicie się, jak bliskie i wciągające staną się Wam jej zmagania. Trudno stworzyć opowieść, która dotrze do jak największego grona odbiorców, sądzę jednak, że Sandersonowi wyczyn ten udał się wyśmienicie. Do Gwiazd nie jest młodzieżową przygodówką, wypełnioną tanimi chwytami oraz nadmiernie przesłodzonym romantyzmem, ale pełnoprawną powieścią fantastyczną z krwi i kości. Mam nadzieję, że jak najwięcej osób sięgnie po tę historię. Ci, którzy to zrobią, trafią do nieznanego, fascynującego świata, gdzie wraz ze Spin wyruszą na jedną z najbardziej niezwykłych przygód. I jestem pewien, że nie będą tej decyzji żałować.


Do Gwiazd - Brandon Sanderson
Wydawnictwo Zysk i S-ka 2019
Przekład: Zbigniew A. Królicki
ISBN: 978-83-8116-574-7
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 606
Cena okładkowa: 39,90 złBrak komentarzy:

Prześlij komentarz