poniedziałek, 6 sierpnia 2018

RECENZJA: Głębia, tom 3 - Wybrzeże gasnącego światła (Rick Remender, Greg Tocchini)


Czy w postapokaliptycznym świecie, przepełnionym walką o przetrwanie pośród wszelkich wynaturzeń, zła i podłości, jest jeszcze szansa na nadzieję? Choć odpowiedź wydaje się nader jasna, Stel, bohaterka Głębi, nigdy nie przestała wierzyć. Wewnętrzne przekonanie o słuszności swoich decyzji utrzymuje pomimo trudności, jakie zsyła na nią los. Lata temu jej rodzina została brutalnie rozdzielona, tymczasem ona nieustannie snuła plany na ponowne zjednoczenie z kochanymi osobami. Teraz, płynąc z prądem dotychczasowych wydarzeń, nie zamierza ugiąć się ani trochę. Jakaś dziwna opatrzność daje jej nieokiełznaną siłę, aby stale przeć do przodu. Czy jednak to samo można powiedzieć o jej córkach?

Rick Remender to utalentowany scenarzysta, który potrafi stworzyć nie tylko wciągające historie i nieznane światy, ale też umiejętnie kreuje postacie wypełniające stronice swych komiksów. Trzeci tom Głębi, zatytułowany Wybrzeże gasnącego światła, dobitnie pokazuje, że w tej materii autor nie ma sobie równych. Nie jest mu obcy rozwój bohaterów (patrz seria X-Force), a zmyślnie dobieranymi zwrotami akcji ułatwia sobie poruszanie się w obranej konwencji. To naprawdę wyjątkowy dar, bo tam gdzie inny scenarzysta poległby z kretesem, Remender czuje się jak ryba w wodzie. I przyciąga tym uwagę czytelnika.

Wybory oraz ukryte zamierzenia bohaterów są najmocniejszą stroną nowego tomu serii. Mając w pamięci dwie pierwsze odsłony cyklu, spodziewałem się pewnych standardowych rozwiązań, tak charakterystycznych dla opowieści tworzonych w podobnym klimacie. Na szczęście nic z tego! Nie będę zdradzał najciekawszych fragmentów fabuły, bądźcie jednak świadomi, że odkryjecie nowy tok postępowania niektórych postaci, co całkowicie zmieni tor, jakim będzie podążać ta historia. A to uczyni ją też niezwykle przewrotną! W klasycznych opowieściach wiara często wypełnia wszystkich pozytywnych bohaterów, natomiast tutaj nie jest to już takie oczywiste. Nadzieja to myśl kreująca pozytywne emocje, ale również ból i głębokie pragnienie zemsty.


Głębia kładzie również kres czytelniczym przyzwyczajeniom w kwestii nietykalności najważniejszych bohaterów. Koniec z kultem świętych krów, tu każdy może tu zginąć (George R. R. Martin z pewnością byłby dumny)! Choć obserwujemy niezwykle kreatywny, fantastyczny świat, żniwo śmierci jest tu jak najbardziej realne. A skoro jestem już przy samym uniwersum, muszę pochwalić wszystko, co Remender stworzył w nim do tej pory. Wygląd oraz zasady rządzące światem przedstawionym, niecodzienne rasy i stworzenia zamieszkujące głębię i powierzchnię, kultura oraz technologia przyszłości - wszystko potrafi tu przyciągać uwagę nie mniej, niż intensywny rozwój wydarzeń. Świadczy to tylko o umiejętności panowania autora nad epicką strukturą opowieści. 

Oczywiście, nie byłoby Głębi bez rysunków Grega Tucchini. Mocno szkicowa kreska, niejednokrotnie wymagająca dłuższego przypatrywania się poszczególnym kadrom, stała się już znakiem firmowym tej serii. Pomimo pozornej niedbałości, artysta potrafi oddać należne emocje, a rozrysowana dynamika wydarzeń oraz surowy klimat otoczenia, idealnie uzupełniają wyobraźnię Remendera. Warto przekonać się do tych grafik, bo waz z treścią tworzą coś naprawdę unikalnego.

Wybrzeże gasnącego światła ugruntowało moje przekonanie o wysokiej jakości Głębi. To naprawdę niesamowity komiks, w którym zaskakują nie tylko wybory postaci, ale też ogólny wydźwięk całości. Pesymizm wylewający się z kart opowieści jest skutecznie gaszony przez upór głównej bohaterki oraz emocje, jakie wywołują jej przygody. Nadzieja ma tu różne wymiary, przez co komiks nie wpada w pułapkę stawania się kopią samego siebie. To w dzisiejszym świecie literatury fantastycznej pewna rzadkość, dlatego polecam zapoznać się z tym cyklem. Potrafi on skutecznie podnieść na duchu, udowadniając, że opowieści obrazkowe mogą być pisane naprawdę interesująco.Tytuł: Głębia, tom 3 - Wybrzeże gasnącego światła
Scenariusz: Rick Remender
Rysunki: Greg Tocchini
Kolory: Dave McCaig
Przekład: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Image/Non Stop Comics
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 136
Oprawa: miękka
Cena okładkowa: 42 zł


Komiksy z serii Głębia znajdziecie na stronie wydawnictwa Non Stop Comics.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz