sobota, 22 grudnia 2018

PATRONAT SKRZYDEŁ GRYFA: Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista - Maciej Kur


Z racji wieku i zainteresowań nieczęsto jest mi dane czytać książki dla najmłodszych. Owszem, co jakiś czas napiszę krótką recenzję jakiejś publikacji Lego z cyklu Star Wars czy Ninjago, lecz z prawdziwą literaturą dziecięcą nie miałem do czynienia od bardzo, bardzo dawna. Kiedy dowiedziałem się, że Maciek Kur, niezwykle utalentowany autor scenariuszy do komiksów z serii Lil i Put, Emilka Sza czy Kajko i Kokosz (nowe przygody) napisał swoją pierwszą książkę dla dzieci uznałem, że muszę ją niezwłocznie przeczytać. Jeszcze bardziej ucieszyłem się, gdy wydawnictwo Beelive Publishing powierzyło Skrzydłom Gryfa patronat nad tą właśnie opowieścią. Dziś z wielką przyjemnością donoszę, że Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista właśnie pojawiła się w sprzedaży. Spieszę więc czym prędzej aby donieść Wam jak bardzo mi się spodobała.

Wierzycie we wróżki? Jeśli tak, to pewnie zainteresuje Was fakt, że oprócz klasycznych wróżek magiczną część świata zamieszkują także cudodziejki. Czym jednak one są? Otóż, cudodziejki to takie wróżki, które zamiast zwykłej magii czynią najprawdziwsze cuda. Wystarczy tylko, że zagrają na jakimś instrumencie, aby natychmiast stało się coś cudownego. Liście na drzewach zamienią się w motyle, domek z kart stanie się wspaniałym pałacem, a zły pies sąsiada zamiast złowrogiego ujadania, zaśpiewa operowe arie. I taką właśnie wróżką jest Sylwia. Zamieszkuje wspaniały dworek na pewnej łące, który tak naprawdę jest ogromnym drzewem, sprytnie zmienionym w miejsce zakwaterowania wielu różnych cudodziejek. To właśnie tutaj, pod okiem starszych koleżanek dziewczynki pobierają rozliczne nauki. Poznają walory języka polskiego, matematyki, przyrody czy geografii. Wszystko po to, aby móc bez problemu poruszać się w koegzystującej z nimi, codziennej rzeczywistości. Wszystko tutaj toczy się radosnym torem, jednak pewnego dnia rezolutna i troskliwa Sylwia podsłuchuje pewną nieprzeznaczoną dla jej uszu rozmowę. Wynika z niej jasno, że jedna z cudodziejek jest niecałopełnista. Co to w ogóle oznacza i kim może być owa dziewczynka? Z czasem Sylwia zaczyna się zastanawiać, czy nie chodzi tu aby o nią samą...


Co tu dużo pisać? Maciej Kur użył pełni swej nieskrępowanej wyobraźni, aby stworzyć intrygujący i kolorowy świat, który wypełniają niezwykle różnorodne osobowości. Mało tego, z powodzeniem udało mu się też ukazać pełnię swych językowych możliwości, a nawet przemycić kilka nienachalnych wniosków. A te, z pewnością nauczą młodych czytelników paru ważnych spraw. Fabuła Sylwii Sylwester jest Niecałopełnista skupia się nie tylko na zagadce domniemanego "kalectwa" głównej bohaterki. Wiele rozdziałów opowiada zamknięte historie, przybliżające świat Sylwii oraz jej najbliższych przyjaciółek. A tych nasza protagonistka ma bez liku. Śmieszynka, Termilka, Samowierzka, Niezapominajka, Speszka czy najbardziej intrygująca - Lucyferetka, towarzyszą Sylwii w jej niezwykłych przygodach i najczęściej wraz z nią wpadają w niezłe tarapaty. Każda z przeżytych przygód jest dla tych uroczych postaci nauką zasad życia, a pomysłowość autora wręcz skrzy się od pomysłów na ciekawą historię.

Barwne, ciekawie skonstruowane postacie i różnorodność fabularna tej książeczki to jedno, ale czy dorośli również znajdą w niej coś godnego zainteresowania? Z pewnością! Maciej Kur nie od dziś znany jest ze swojego zamiłowania do kreatywnego korzystania z ojczystego języka i pod tym względem Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista nie stanowi wyjątku. Nowatorskie, prześmieszne określenia, połamańce językowe czy kreatywna zabawa formą są tu na porządku dziennym. A wszystko to sprawiało, że szczery uśmiech prawie nie schodził z mojej twarzy. Najlepszym tego przykładem niech będzie rozdział ósmy, w którym Sylwia zasięga porady Idiomki, odnośnie zrównoważenia huśtawki nastrojów Termilki. Autor nie stroni również od sytuacji komicznych. Śledząc poczynania dziewczyn niejeden raz zaśmiałem się serdecznie, a co ciekawe, żarty te nie uleciały mi natychmiast z pamięci. Fabuła przygód Sylwii zahacza też o codzienny, szary świat. Jedną z wprowadzonych w końcówce postaci jest niewdzięczna Agnieszka. Poprzez relację z tą osóbką, Sylwia odbiera jedną z najważniejszych lekcji w swym życiu. Z tak inteligentnie zbudowanego finału odpowiednie wnioski wyciągną zarówno młodzi jak i starsi czytelnicy.


Pośród powyższych rewelacji, Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista jawi mi się również jako mądra opowieść o tolerancji. Motyw ten przewija się w większości przygód naszej bohaterki, ma też ogromne znaczenie w finale książeczki. Autor w koncertowy sposób rozegrał tą kwestię, łącząc ją z główną zagadką fabuły. O tym, czy Sylwia faktycznie jest niecałopełnista, będziecie musieli przekonać się już sami, mam jednak wrażenie, że wyjaśnienie zaskoczy Was podobnie jak mnie.

Oczywiście, nie byłoby tej książeczki bez niesamowitych ilustracji Ewy Kossowskiej. Jest ich tu naprawdę bez liku. Jeśli zastanawialiście się jak może wyglądać przedziwny Pan Pakaduriusz oraz czy Ekierka jest istotnie tak kanciasta w obejściu, dzięki talentowi artystki nie będziecie mieli z tym już żadnego problemu. Bajecznie kolorowe, ale też prawdziwie urocze grafiki zdobią niemal każdą stronę. Jest to dodatkowym atutem tej pozycji, który sprawia, że całość czyta się z jeszcze większą przyjemnością.

Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista to naprawdę udana książka. Wypełniają ją sympatyczni bohaterowie, a różnorodność ich przygód nie pozwala ani trochę nudzić się podczas lektury. Znajdziemy tu wiele mądrych i zabawnych rzeczy, które nie miałyby prawa bytu bez nieograniczonego języka autora. Czytanie takich książek z pewnością rozwija umysły młodych czytelników, dając im możliwość własnej interpretacji zdarzeń. Poprzez beztroską rozrywkę dzieciaki zrozumieją kilka życiowych prawd, a dorośli z miłą chęcią przypomną sobie szczenięce lata. Jeśli macie dwie godzinki wolnego czasu, zamiast klasyki fantasy wybierzcie tym razem tą wdzięczną opowieść. Zdziwicie się jak szybko minie Wam czas, a być może (tak jak ja) zechcecie poznać dalsze przygody Sylwii. Prośmy więc autora aby szybko je spisał, bo na pewno będą tego warte!Sylwia Sylwester jest Niecałopełnista - Maciej Kur
Wydawnictwo Beelive Publishing 2018
Ilustracje: Ewa Kossowska
ISBN: 978-83-951636-0-9
Oprawa: miękka
Ilość stron: 106
Cena okładkowa: 34,90 złBrak komentarzy:

Prześlij komentarz